Jak się przygotować na przyjęcie kociaka?

Kiedy zdecydujemy się na przyjęcie kota do swojego domu, warto zorientować się, co kotu może zagrażać i na co należy zwrócić uwagę, by ustrzec naszego pupila przed wypadkiem lub niemiłą sytuacją. Jak należy przygotować się na przyjecie kota, co jest niezbędne by czuł się bezpiecznie podczas naszej nieobecności w domu . Nie ma znaczenia, czy przygarniemy kota ze schroniska czy zdecydujemy się na zakup kota z hodowli lub adopcje. Kociak czy dorosły ma swe określone potrzeby, upodobania i należy mu to dać. Kot to członek rodzinny i tak należy go traktować, potrzebuje dużo miłości i czułości z naszej strony, dobrego odżywienia, bezpieczeństwa w domu, on odwdzięczy się nam dozgonna miłością i czułym mruczeniem do ucha.


Jeśli decydujemy się na kociątko pierwsza zasada, nie zabieramy kota przed ukończeniem minimum 12 tygodni życia to bardzo ważne dla prawidłowej psychiki kociaka by do tego wieku został przy mamie.

Na co musimy zwrócić szczególną uwagę by nasz dom był bezpiecznym domem dla kota.
Szczególną uwagę należy zwrócić na balkony, okna, środki chemiczne, roślinki, wszelkie kable oraz gniazdka elektryczne.
Koty uwielbiają podgryzać roślinki zwłaszcza, kiedy coś zalega im na żołądku. Warto przygotować trawkę dla kotów lub samemu wysiać do malutkiej doniczki pszenice jest słodka i mięciutka koty lubią zwłaszcza rano podgryzać słodkie kropelki rosy ze świeżo wyrośniętych roślinek.
Rośliny doniczkowe, te, które po złamaniu wydzielają białą ciecz są trujące dla kota, jeśli mamy takie trzeba tak zabezpieczyć by kociak nie miał do nich dostępu. Najbardziej niebezpieczne są;


Azalia, Aloes, Diffenbachia, Dracena, Smokowiec , Geranium, Hortensja, Bluszcz pospolity (wiele jego odmian),Liguster, Narcyz, Tytoń ozdobny,Filodendron ,Gwiazda betlejemska, Różanecznik, Rododendron.


Wszelkie kaktusy i inne posiadające ostre kolce również należy postawić tak by podczas naszej nieobecności w domu kociak nie mógł dosięgnąć.
Wszelkie kable znajdujące się w zasięgu kocich ząbków to doskonała zabawa, która może się skończyć niefortunnie dla naszego ulubieńca natomiast nam przysporzy kłopotu z wymianą na nowe. Gniazdka elektryczne powinny być dobrze przymocowane do ściany tak by nic z nich nie wystawało. Koty są ciekawskie i jak to w życiu bywa wszystko, co zakazane sprawia największa radość i ciekawość w zabawie.
Okna i balkony to jedna z najniebezpieczniejszych miejsc w naszym mieszkaniu. Koty nie zawsze spadają na cztery łapy wypadniecie z okna jest częstą przyczyna śmierci wielu kotów. Jeśli mieszkamy na parterze kotek sobie wyjdzie na spacer z którego najprawdopodobniej już nigdy nie wróci.
By uchronić naszego kota przed wypadnięciem lub ucieczką, należy założyć siatki ochronne na te okna oraz balkon gdzie kot ma dostęp. Na rynku są gotowe siatki wraz z instrukcja montażu bardzo proste w zamontowaniu.
Środki chemiczne, jakich używamy w domu to kolejne zagrożenie życia i zdrowia dla naszego kota należy je tak zabezpieczyć by kot nie miał do nich dostępu. Niektóre koty potrafią z łatwością otworzyć sobie szafkę lub drzwi do szafy czasami drzwi do pokoju nie stanowią przeszkody nie do zdobycia.

W jakie rzeczy należy się zaopatrzyć dla naszego pupila? Podstawowa sprawą miejsce do załatwiania to kuweta należy ją ustawić w takim miejscu by kot miał cały czas łatwy dostęp do niej, może być to nasza toaleta lub łazienka jednak drzwi muszą być otwarte lub zróbmy w nich wejście. Jaką kuwetę wybrać piaskową lub nie piaskową zdecydowanie polecam kuwetę do żwirku. Koty z natury są czyścioszkami i lubią zagrzebywać swe odchody, unikniemy przykrej woni w mieszkaniu i ciągłego mycia nieczystości. Mamy do wyboru kuwety kryte oraz odkryte, narożne, przesiewowe, rozmaitej wielkości oraz kolorów wiele posiada filtry węglowe ostatnio ukazały się kuwety samoczyszczące. Do wypełnienia nich również duży wybór żwirków, jaki wybrać?
Drewniany, betonowy lub silikon. Tani czy droższy to zależy od nas, wielkość kuwety należy dostosować do wielkości kota by on mógł się w niej swobodnie obrócić i cały się zmieścić. Pierwszy żwirek kupujemy taki sam, jaki kot miał dotychczas koty są przywiązane do danego rodzaju żwirku. Niektóre hodowle przyzwyczajają kocięta do kilku rodzaju żwirku by nie było problemu z dostosowaniem się kociaka w nowym domu. Koty uczą się przez naśladowanie toteż w większej grupie zawsze znajdzie się odważny by spróbować czegoś nowego. Wiele zachowań przekazuje matka kotka, dlatego jest tak ważne by kocięta były przy mamie do ok. trzeciego miesiąca życia. Żwirek drewniany naturalny o zapachu trocin bardzo dobrze pochłania zapachy- Cats Best, Benek Kruszon, zbrylający i nie zbrylający jest bardzo wydajny można usuwać w toalecie bez zagrożenia zapchania. Drugim rodzajem drewnianych żwirów jest Pigwa i Super Pinio są to żwirki w kształcie pociętego ołówka i przy dodawaniu moczu patyczki się rozpadają na trociny wyrzuca się całość. Drewniane żwirki maja to do siebie, iż są bardzo lekkie i czepne koty roznoszą po mieszkaniu.
Żwirki betonowe tu jest bardzo duża rozbieżność i wybór– są zbrylające i nie zbrylające pylące oraz takie, które nie pylą do tego jeszcze zapachowe. W tym przypadku warto się zapytać, jaki używał hodowca by nie było problemu z kociakiem tego rodzaju żwirku nie możemy wrzucać do toalety grozi to zatkaniem odpływu. Bardzo dobre są żwirki drobne nie pylące bez zapachowe bądź z zapachem pudru. Są droższe, lecz bardziej wydajne grudki są zbite nie rozpadają się kuweta jest bardzo długo czysta. Mogę polecić Super Benek Compact, Hilton Lub Golden Grey . Tańsze żwirki betonowe są mało wydajne często gruby granulat, który podczas wyjmowania rozpada się przy większej ilości kotów rozpływa się.
Żwirki silikonowe
Są to wydajne żwirki, które pochłaniają mocz do środka wymieniamy całość z kuwety po zmianie koloru jednak granulki są dość grube ostre i „strzelają” po wejściu kota.
Nie każdy kot załatwi się do takiego żwirku trzeba go stopniowo przyzwyczajać.
Od niedawna ukazał się bardzo drobniutki tzw. Gwiezdny pył jest bardzo wydajny mocz opada na dno kuwety wymieniamy całość.

Podsumowując, jaki żwir jest najwygodniejszy dla nas i dla naszego portfela można przetestować kilka jednak należy pamiętać o naszym podopiecznym koty mają swe upodobania, jeśli zmieniamy zawartość kuwety warto dostawić drugą obok i stopniowo przyzwyczajać by ustrzec się od przykrych niespodzianek na naszym ulubionym dywanie.
Transporter, – w którym przywieziemy naszego kota przyda się także podczas wizyt w lecznicy lub podróży z kotem.
Jaki wybrać tu również na naszym rynku jest bardzo duży wybór.Przy wyborze transportera warto pokierować się praktycznie, jaki wybrać czy to ma być torba, plastikowy lub z wikliny jak często będzie nam służył. Jeśli tylko do lekarza sprawdzają się lekkie torby wygodne dla nas do noszenia jednak nie zbyt obszerne.
Plastikowe jest bardzo duży wybór tak rozmiarów jak i kolorów są stabilne dość obszerne bardzo wskazane do samochodu. Wiklinowe mało wygodne dla nas do noszenia jednak z powodzeniem mogą posłużyć jako domek do spania dla naszego pupila koty uwielbiają wiklinę.
Drapak to nieodzowny koci mebel w naszym mieszkaniu by zaoszczędzić podrapanych miękkich sof i kanap. Nie musi być to od razu wielki drapak ważne jest by był i kot mógł wyciągnąć się i wyczyścić sobie pazurki. Koty zdzierają sobie warstwę pazura, którą zastąpiła nowa to główny powód drapania miękkich mebli i dywanów. Zakup drapaka jest podstawową sprawą by kociak nie miał przerwy i nie zaczął niszczyć przedmiotów w domu. Jest duży wybór na rynku tak kolorystycznie jak i wysokościami oraz ceną możemy dobrać sobie do wystroju wnętrza.
Miseczki, jakie wybrać plastikowe metalowe czy ceramiczne te ostatnie są najbardziej odpowiednie wytrzymałe łatwe w utrzymaniu czystości oraz kolorowe. Muśmy na początek zapatrzeć się w miseczkę na wodę tu ceramiczna lub automatyczna fontanna. Na pokarm suchy i mokry może być metalowa lub plastikowa bądź ceramiczna, metalowe są wytrzymałe i nie zużywają się tak szybko jak miseczki z plastiku je powinno się dość często wymieniać.
W pokarm dla kociaka zaopatrujemy się po uzyskaniu od hodowcy wskazówek, co kocie jada na pewno musi to być sucha i mokra karma przystosowana odpowiednio do wieku naszego kota by stworzyć mu optymalne warunki dalszego wzrostu.
Zabawki dla kota: małe myszki, piłeczki, miotełki z piórkami - to ulubione zabawki kocich przyjaciół.

 

Vanti - Projektowanie Stron Internetowych   |   Wszelkie prawa zastrzeżone © Nanona Cat 2010