Pielęgnacja Kotów Perskich Colourpoint

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 


Colorupointy to według mnie najciekawsze i najpiękniejsze umaszczenie u kotów różnych ras. Zachwycające są zwłaszcza koty perskie, z piękną i jedwabistą szatą falującą podczas kocich harców. Kolory znaczeń point mogą być różne - ciemnobrązowe, niebieskie, rude, kremowe, czekoladowe czy liliowe, a u kotek występują jeszcze znaczenia szylkretowe.
Wszystkie te odmiany barwne mogą być ozdobione rysunkiem tabby.
Koty colourpoint są piękne i zagadkowe, jednakże niejednemu opiekunowi przysparzają kłopotu w kwestii pielegnacji. Ilu hodowców colourpointów, tak wiele opinii ( niejednokrotnie sprzecznych) na temat prawidłowej pielegnacji futra tych kotów. Każdy hodowca ma swoie sposoby dbania o wygląd colourpointów,a także przygotowania kota do wystaw. Jednak ogólne zasady pielęgnacji są proste i nasz ukochany kanapowiec może prezentować się równie pięknie jak kot triumfujący na wystawach." Na co należy zwrócić szczególna uwagę i czego lepiej nie robić?" - to pytanie często zadają opiekunowie persów colourpoint. Pielęgnacja colourpointów zasadniczo nie rożni się od pielęgnacji pozostałych kotów perskich.
Niektóre koty mają tendencje do ciemnienia,jednak możemy ten proces nieco spowolnić.
Należy pamiętać, że colourpointy nie są kotami białymi, a kontrast między znaczeniami point a korpusem musi być wyraźny. Kąpmy kota w szamponach dla kotów białych lub szamponach obojętnych kolorystycznie. Częstym błędem posiadaczy pintów jest kąpanie ich w szamponach przeznaczonych dla kot ów kolorowych, i tak np. kapanie kota z niebieskimi znaczeniami w szamponie dla kotów niebieskich spowoduje, iż po kilku takich zabiegach nasz pupil może stać się prawie niebieskim kotem. Kontrast pomiędzy jasnym korpusem a znaczeniami point zaniknie. Jeśli tego samego kota będziemy kapać w szamponie dla kotów białych,jego włos stopniowo będzie się rozjaśniać. Przed kąpielą należy dokładnie wyszczotkować futerko kota i sprawdzić , czy nie ma zbitych włosków, co utrudniałoby kąpiel i suszenie.
Obserwując koty w swojej hodowli, zauważyłam, ze colourpointy mają delikatniejszą strukturę włosa, zatem w ich przypadku należy używać szamponów delikatnych. Na rynku dostępne są całe zestawy kosmetyków przeznaczonych dla kotów długowłosych o bogatym podszerstku, czyli kotów perskich.
Prawidłowo wykąpany i wysuszony włos nie plącze się i nie zbija oraz nie wymaga codziennego czesania. Nie trzeba wtedy także nadmiernie stosować pudru. Szampony są bardzo geste, więc należy je rozcieńczyć wodą i dopiero tak przygotowany specyfik dozować w kąpieli. Najlepszy efekt zapewnia zazwyczaj używanie całego zestawu kosmetyków z jednej firmy.
Pierwsze mycie to przygotowanie futerka do właściwej kąpieli. Zwilżamy włos i dość obficie nakładamy szampon (czyszczący z tłuszczu pudru oraz innych kosmetyków). Masujemy kota po całej powierzchni futerka. Zwracamy uwagę na miejsca nadmiernie wydzielające tłuszcz, czyli okolice uszu ,ogon ( zwłaszcza u nasady, gdzie występuje łojotok) i podbrzusze.
Po spłukaniu najlepiej byłoby jeszcze raz wmasować szampon w tych newralgicznych miejscach, a następnie znów spłukać. Około 5 minut po spłukaniu nakładamy odrobinę balsamu i wmasowujemy go szczególnie dokładnie w miejsca podatne na szybkie kołtunienie włosa, czyli paszki, portki,brzuszek. Po bardzo dokładnym spłukaniu balsamu nakładamy i starannie wmasowujemy szampon dla kotów białych. Potem następne płukanie i rozpoczynamy następne mycie. Używamy do tego szamponu z ochroną tekstury, który zmiękcza włos i nadaje mu puszystości lekkości.
Suszenie odbywa się w dwóch etapach. Najpierw za pomocą ręcznika,delikatnie ugniatając,tak aby zbytnio nie zmierzwić włosa. Następnie -przy użyciu suszarki i szczotki jednocześnie,tak aby włos prostował się podczas suszenia. Koty długowłose mają naturalne skłonności do tworzenia się fal- suszarka i szczotka pomagają usunąć ten niepożądany efekt.
Po wysuszeniu, nasz kot będzie piękny , z bardzo puszystym i dobrze układającym się włosem.
W przypadku dorosłych kotów po zmianie włosa stajemy przed problemem włosów ościstych. Czy należy je usuwać ?
Jak najbardziej. Nie bójmy się ,że kot zacznie ciemnieć- lepiej trymować włos niż go przycinać. Najodpowiedniejszy jest do tego okres naturalnego linienia, wówczas włosy łatwo się usuwa i nie męczy się kota tymi zabiegami. W tym okresie zwykle kotów się nie wystawia, a młode koteczki po raz pierwszy zostają matkami. One tez po odkarmieniu swych pierwszych kociąt bardzo gubią włos. Zaraz po tym dostają ruję i bardzo chętnie podają się zabiegom usuwania twardego włosa. Skorzystajmy z tej okazji. Czas regeneracji po porodzie to również czas na odbudowę szaty kotki. Dokładne pozbycie się włosów ościstych sprawia, że kot szybciej odzyskuje kondycje wystawową. Po odbudowie szaty, włos ościsty będzie słabiej rósł i stanie się cieńszy, mniej uciążliwy, a podszerstek i włos właściwy będą mogły rosnąć swobodnie. W większości przypadków zabieg trymowania ościstych włosów wystarcza do następnej wymiany okrywy- zróbmy to zatem starannie.
Jeśli nasz pupil ma z natury twardy, sztywny włos ( takich kotów jest mało,ale czasami się zdarzają ), musimy systematycznie taki zabieg powtarzać- nawet u dość młodego kociaka.
Bardzo ważna w pielęgnacji kota jest jego dieta. Gdy dostarczymy kotu odpowiednich składników, jego włos będzie lśniący, piękny, miękki i jedwabisty. Tego niestety nie uzyskamy karmiąc nasze koty tanimi karmami lub odpadkami z naszego stołu.
Do odbudowy włosa bardzo ważne są oleje Omega-3 i Omega-6, kwasy tłuszczowe EPA, DHA, GLS, kwas linolowy i cynk oraz wiele innych związków, które znajdują się w dobrych karmach, mięsie, żółtkach jaj czy rybach.
Podsumowując, aby mieć piękne colourpointy należy dbać o nie każdego dnia. Równie ważne jak odpowiedni dobór kosmetyków jest właściwe odżywienia . Pamiętajmy, też o trymowaniu ościstych włosów w okresach linienia. Jeśli będziemy stosować te zasady, przez długie lata będziemy mogli cieszyć oczy naszym kocim cudeńkiem.

Ewa Kozłowska
Hodowla Nanona - Cat*PL

 

Vanti - Projektowanie Stron Internetowych   |   Wszelkie prawa zastrzeżone © Nanona Cat 2010